Hračky – nepostradatelná součást dětství

Když se vrátíme zpátky a vzpomeneme na naše dětství, tak v těchto vzpomínkách nefigurují jen samotné zážitky, rodiče a kamarádi, školka nebo škola, ale i hračky. Právě hračky nás provázejí dětstvím již od narození a jsou příjemnou vzpomínkou a mnohdy i památkou na toto krásné období.

Proč vlastně hračky k dětství patří?

Je to především tím, že hraní s hračkami pomáhá dětem rozvíjet jejich schopnosti, poznávat hravou formou svět kolem nich a i sebe samotné. Můžou tak poznávat, objevovat, učit se a hlavně hrát si ve svém bezstarostném světě. Často jim hračky pomáhají podobat se dospělým a hrát si na jejich pracovní i domácí činnosti. Takže hračky podporují i jejich fantazii, tvořivost, myšlení, rozvíjejí motoriku a mají zásluhu i na jejich sebevědomí a učení k samostatnosti. Jsou také skvělými pomocníky při rozvíjení řeči a pohybových aktivit.

Jaké hračky dětem vybírat?

Výběr konkrétních hraček je ovlivněný pohlavím dítěte i jeho věkem a zájmy. Je tedy potřebné vybírat hračky odpovídající těmto kritériím a také podle toho, jestli se opravdu vašemu dítěti bude vybraná hračka líbit, jestli si s ní bude hrát dlouhodobě a neomrzí jej hned první den, jestli jde o hračku pasivní nebo aktivní, jaké schopnosti bude daná hračka u dítěte rozvíjet a procvičovat a také co nové se s takovou hračkou naučí.

Které hračky jsou nejčastějšími v dětském pokoji?

Když začneme ranním dětstvím, tak již nad postýlkou miminek se vyjímají krásné, barevné a hrající kolotoče a jak miminka rostou, tak jsou součástí jejich světa třeba i hrací hrazdičky. Nejčastěji se dětem i jako dárek k narozeninám a podobně pořizují hračky plyšové. A jak rostou, tak v jejich pokojíčkách nechybí auta a autíčka, domečky, kuchyňky, nádobí, stavebnice, panenky, skládačky, míče, hudební hračky, odrážedla, houpačky a samozřejmě knížky. Pořád se velké oblíbenosti těší hračky dřevěné v různém provedení od kostek až po dřevěné tahací hračky, puzzle, vkládačky a podobně.

Co dítě, tak to jiné zájmy a nedá se jednoznačně říct, které hračky jsou všeobecně nejoblíbenější. Děti mají rády vše nové a zajímavé a s některými hračkami si dokážou hrát neustále a jiné je omrzí po krátké době. Trh hraček je však natolik pestrý, že vždy se nabídka přizpůsobí potřebám vašich dětí.