Hračky a jejich důležitý význam v životě dětí

V žádném dětském pokojíčku by neměli chybět hračky. Jsou charakteristickým prvkem dětství a vzpomínky na dětství jsou obvykle ve spojitosti právě s hračkami.

Historie hraček začíná už opravdu v dávné minulosti, ve které převládaly hračky keramické jako například panenky nebo zvířátka a postupně je nahrazovaly hračky dřevěné. Od 19. století se hračkářský průmysl začal rozšiřovat a dnes máme na trhu nespočetné množství hraček různého druhu a z různých materiálů.

Význam hraček pro děti není pouze zábava a zpestření dětství, ale mají daleko důležitější funkci. Ovlivňují totiž samotný vývoj dítěte a v každé generaci jsou doslova kulturním bohatstvím, protože co generace, tak to jiný styl hraček. Jak již bylo řečeno, tak hračky významně ovlivňují vývoj dětí a podílejí se především na rozvíjení jejich schopností, duševního obzoru, podporují emoce, fantazii, kreativitu, myšlení, pohybovou aktivitu, rozvíjí motoriku, zvědavost i pozornost, podporují také jejich sebevědomí, možnost objevování a spolupráce s ostatními dětmi či dospělými.

Výběr hraček je rozdělený především podle pohlaví a věku dětí a také podle samotného druhu hraček. Již od raného dětství figurují v jejich přítomnosti různé hračky plyšové, látkové, nafukovací, pískací, hrkálky a podobně. Postupně do jejich života vstupují hračky ze dřeva a plastů a nabírají na složitosti, takže nechybí kostky, různé figurky, odrážedla, autíčka, panenky, stavebnice, skládačky, vkládačky, hudební hračky, nářadí, nádobí, kuchyňky, domy pro panenky, stany, puzzle, společenské hry a mnoho dalších.

Podle materiálů si můžete vybrat hračky textilní, dřevěné, gumové, kovové, plastové, skleněné, keramické i papírové. A následně z nich vybírat široké spektrum provedení, které má dnes na trhu hraček opravdu pestrý výběr a můžete tak svým dětem pořídit hračky od výmyslu světa. A to jak hračky napodobující reálný život, tak hračky kreativní a inspirativní až po hudební a knížky.